چاکرای تاج و خصوصیات مربوط به چاکرای هفتم

نویسنده :

Leader

دسته بندی :

تاریخ انتشار :

فوریه 12, 2024

اشتراک

چاکرای تاج و خصوصیات مربوط به چاکرای هفتم (ساهاس رارا)

هفتمین چاکرا ، چاکرای تاج ، که « کاهوی هزار پر » نامیده می شود ، نماد پاکی و معنویت است. این چاکرا هم از نظر موقعیت فیزیکی و هم میزان انرژی ، برترین مرکز انرژی است و نشانگر آزادی ، دانش خارق العاده ، درک عمیق ، بصیرت درونی و ارتباط با آخرین حد رشد روحی و تنویر افکار است. این چاکرا به اتحاد با خود برتر ، عالم وجود و عالم روحانی راه دارد.

ساهاس رارا در بالای سر در ملاج قرار دارد سمبل آن نیلوفری درخشان با هزار گلبرگ به نشانه ی بی نهایت بودن است با تمام رنگهای رنگین کمان می درخشد ، اما رنگ غالب آن بنفش است. مسیر چاکرای هفتم باز شده با رنگ بنفش نشان داده می شود و رنگ بنفش ساطع شونده از آن رنگ ، وقار عزت نفس و شفاست. همچنان که یک سلطان توانا بر قلمرو خود بطور کامل حاکم است بنفش هم مرکز تاج را اشغال میکند و ذهن والاتر را تاج می گذارد و حاکم بر اعضا و ملیونها سلولی که اعصاب و بافتها را شکل می بخشند می باشد. غنچه بیرونی این چاکرا ۹۶۰ گلبرگ دارد در درون آن غنچه دیگری با ۱۲ گلبرگ دیده می شود که با نور سفیدی که تشعشات طلایی دارد میدرخشد نور سفید تابش الهی کیهان است. این چاکرا جایگاه بالاترین سطح آگاهی و تکامل انسانی است و انسان را به سوی سرای ابدی ، نهایی و برتر هدایت میکند و با نامهایی چون روشن بینی آگاهی وحدت و آگاهی (من هستم) شناخته شده است به این دلیل فردی که در سطح ، جسمی ذهنی و معنوی به هشیاری رسیده ، غالبا با هاله یا شعاعهای نوری بر گرد سرش نشان داده میشود ( پیامبران و امامان).
این چاکرا محل اشراق و بصیرت معنوی است که بر قدرت پیشگویی می افزاید ساهاس رارا عمدتا با شعور برتر خود حقیقی در پیوند و ارتباط است. هر گونه راهنمایی که ما از طریق فکر ، صدای درونی یا یک احساس واقعی درونی دریافت می کنیم در حقیقت از چاکرای فرق سر ناشی می شود. همه ما دارای یک ذات عالی هستیم که قسمت اعظم ما را تشکیل داده است و دارای اطلاعاتی راجع به کار حیاتی ما می باشد. منشا تمام راهنمایی ها این قسمت می باشد. ما از طریق چاکرای فرق سر با ذات عالی خود در ارتباط هستیم هنگامی که کوندالینی بیدار شود و برخیزد شیوا و شاکتی در ساهاس رارا با هم متحد می شوند تغییر ماهیت شعور و آگاهی انسانی به ارمغان میآید و ماده و انرژی در درون آگاهی خالص در یک حالت سرور سرمدی فرو میروند با رسیدن به این حالت انسان به قدرت درک و واقع بینی دست می یابد شاکتی و شیوا نیز در اصل یکی و یکسان هستند. هوشیاری نیروی ثابت و طبیعت نیروی متحرک است. در آغاز طبیعت در سه گونای مجزای تاماس رخوت ، تاریکی سکون و ( سنگینی راجاس انرژی فعال حالات هیجانی احساسات تند و قوی ، نیرو ، فعالیت خشونت و آسیب زنندگی ساتوا ) تعادل توازن هماهنگی شعور و کیفیات هوشیاری و معنوی است نفوذ این سه گونا به جهان هستی را شکل می دهد و از آنها ۸ عنصر طبیعت پیدا میشود که پنج عنصر و سه گونا غده درون ریز مرتبط با ساهاس را را غده صنوبری اپی فیز است که مرکز درک مستقیم ادراک معنوی است. این غده یک ساختمان خاکستری رنگ متمایل به قرمز کوچکی به اندازه یک نخود است که بین سطح زیرین مخ و مغز میانی درست در جلوی مخچه جای دارد ترشح اصلی آن که ملاتونین نام دارد ساعت بیولوژیک بدن را تحت تاثیر قرار میدهد و به طور کل این غده حساس به نور میباشد در هنگام شب میزان ملاتونین خون در بالاترین سطح خود قرار دارد که در طی روز بتدریج از مقدار آن کاسته میشود این غده تنظیم کننده آغاز بلوغ بوده انسان را به خواب وا میدارد و بر حالات خلقی فرد تاثیر می گذارد.  طبیعت آینده معتقد است که نور وارد شونده به چشمها نه تنها به دید ما کمک میکند بلکه ساعت بیولوژک بدن را از طریق غده صنوبری و هیپوفیز به فعالیت وا میدارد این غده در طی مراقبه تحریک شده از خود هورمونهایی ترشح می کند (اِن، اِن-دی‌متیل‌تریپتامین) که قادرند انسان را به حالات برتر خود آگاهی برسانند همان تجربه ای که مصرف ال اس دی در شخص بر می انگیزد البته به طریقه ای بسیار سالمتر گاه این غده را غده توهم زا نیز می خوانند. در فلسفه یوگا غده صنوبری را پلی بین کالبد زمخت جسمانی و کالبد بسیار ظریف روحی ( اختری) می دانند.
دامنه باز بودن چاکرای هفتم میتواند کم یا زیاد باشد وقتی چاکرای هفتم شروع به باز شدن می کند ، زمانی است که مرز بین هستی درونی و زندگی بیرونی در وضع موجود کاهش پیدا می کند و انسان لحظه ها را بیشتر و بیشتر تجربه می کند. وقتی که رشد چاکرای هفتم افزایش می یابد این لحظه ها بیشتر میشود تا زمانی که به صورت یک واقعیت دائمی در می آید. وقتی که خویشتن فرد آماده این گام آخر روشن بینی باشد ممکن است کاملا ناگهانی اتفاق بیفتد. احساس او این چنین است که انگار تازه از خواب طولانی بیدار شده است و در نهایت شروع می کند به اینکه در واقعیت زندگی کند دیگر عقب گردی در سر راهش وجود ندارد خود را به ظرف خالی تبدیل میکند و هستی الهی این جام را لبریز خواهد کرد پی می برد که خویشتن حقیقی اش را که تنها حقیقت پایدار است پیدا کرده است. نفس فردی اش به نفس جهانی تبدیل میشود.

هدف خالق در رفتار او جامه عمل میپوشد و نوری که از او ساطع می شود قلب کسانی را که گیرنده حضور الهی هستند باز میکند. در این زمینه جالب است که توجه داشته باشیید ملاج کودک در سن ۹ تا ۲۴ ماهگی اول زندگی اش باز باقی می ماند. در طول این دوره اولیه زندگی روی زمین طفل در آگاهی وحدت کامل به سر می برد.

 • این چاکرا هفتمین و معنویترین چاکرا است.
 • چاکرای تاج شامل خرد فرد و یکی شدن با کائنات میباشد.
 • چاکراي هفتم وظیفه اتصال ما به معنویات مقدس و روحانیت و دانش درونی رو دارد.
 • در درون بخش بالايی سر ” چاکرای تاج ” است که هنگامی فعال می گردد که شخص بدین تشخیص برسد که ما همه با خدا یگانه ایم.
 • انرژی از کاینات وارد این چاکرا شده و پس از گذر از سایر چاکرا ها و تغذیه اونها به چاکرا پا میرسد و یا توسط چاکرا ریشه از بدن خارج میشود. اگر شخص چاکرا تاج ضعیفی داشته باشد به طبع این مساله شخص منزوی ،نا امید و بدون هدف خواهد بود.
 • این چاکرا غده صنوبری ، مغز و کل بدن را کنترل کرده و به آنها انرژی می دهد و یکی از ورودی های اصلی انرژی «کی» به بدن است. تاباندن انرژی به آن ، همان اثر انتقال انرژی به کل بدن را دارد ، این کار مانند ریختن آب در یک قیف است که باعث می شود بدن سرشار از انرژی گردد.
 • این مکان گیرنده میدان یکپارچه آگاهی است که منبع ما است، و شامل ذهنیتی است که می‌اندیشد، استدلال می‌کند و به تجربیات ما شکل می‌دهد.
 • این چاکرا انرژی بنفش رنگ را جذب میکند که به ما انرژی لازم جهت ادراک را می دهد. این ادراک شامل تفکرات معنوی ما می شود. در واقع تفکرات معنوی ما هستند که موجب هدفمند شدن ما می شوند پس نقش مهمی در انگیزه های ما دارند.

 

چاکرا چیست ؟ و انواع آن کدام است

 

ساختار و عملکرد چاکرای هفتم

چاکرای تاج جایگاه بالاترین تکامل انسانی است ، اغلب با پرنده ای در حال پرواز در بالای سر نشان داده می شود. با تمام رنگهای رنگین کمان می درخشد ، اما رنگ غالب آن بنفش است. غنچۀ بیرونی این چاکرا 960 گلبرگ دارد. در درون غنچۀ دیگری را با 12 گلبرگ می بینیم که با نور سفیدی که تشعشعات طلایی دارد ، می درخشد. همانطور که تمام رنگهای طیف در نور بی رنگ یکی می شوند بالاترین چاکرا انرژی های تمام چاکراهای پایین تر را در خود یکی می کند. سرچشمه و نقطۀ شروع تجلی تمام چاکراهاست. اینجا به سطح هستی مطلق وصل می شویم که شامل تمام فرمها و ویژگیهای ناپیداست. اینجا جایی است که انگار در خانۀ خود هستیم. از اینجاست که روزگاری سفر به حیات را شروع کردیم و در اینجاست که به انتهای تحول مان بر می گردیم. اینجا زندگی می کنیم و یگانگی با اصل الهی که همۀ ما قسمتی از آن هستیم را تجربه می کنیم. حوزۀ انرژی فردی ما با جهان یکی می شود ، آنچه را خردمندانه و بعدها از راه شهود درک می کنیم در اینجا به نقطۀ ادراک کامل می رسد.

ساختار و عملکرد چاکرای هفتم

آگاهی که از راه چاکرای هفتم به ما داده می شود فراتر از دانشی است که چاکرای چشم سوم به ما منتقل میکند ، چون در اینجا دیگر جدا از آنچه درک کرده ایم نیستیم. مظاهر گوناگون خلقت مثلاً بدن های مان را تجربه می کنیم. مانند نمایش آگاهی الهی که از آن جدا شده ایم.
مسیر چاکرای هفتم باز شده با رنگ بنفش نشان داده می شود. بنفش رنگ مراقبه و ایمان است. در عین حال که قادر هستیم تأثیر آگاهانه بر روی فعالیت شش مرکز انرژی پایین تر بگذاریم ، دوباره چاکرای هفتم می توانیم خود را باز کرده و اجازه دهیم تا همه چیز از راه ما اتفاق بیفتد. وقتی که چاکرای هفتم باز باشد هر گره ای که در شش چاکرا باقی مانده باز شده و انرژیهایشان با بالاترین فرکانسهای ممکن ساطع می شود. هر چاکرا در سطح خاص خودش همچون آیینه ای منعکس کنندۀ هستی الهی است و بالاترین تواناییهایش را نشان می دهد. به محض اینکه چاکرای تاج کاملاً آگاه شود ، کار جذب انرژی کیهانی اش به پایان می رسد و شروع می کند به تشعشعات انرژی بر طبق آکورد خودش . غنچۀ لوتوس دور از استرس است . به کلام می توان گفت مانند تاجی از نور خالص در بالای سر.

چاکرای تاج دریچه‌ای به سوی انرژی جهان و باطن هر فرد است. از طریق آن می‌توانید به کیفیت بالاتری از آگاهی دست یابید. ساهاسرارا شما را از مادیات گرایی به ماهیت واقعی زندگی که در آن لذت ، اهداف و حس کنجکاوی بیشتری وجود دارد هدایت می‌کند و شروع به راهنمایی شما  به دنیای خارج از خودتان می‌کند. اما در طی این روند، شما جهات داخلی‌تان را نیز پیدا خواهید کرد.

 

نام سانسکریت : ساهاسرارا (نام دیگر آن چاکرای تاج و مرکز قله یا لوتوس 1000 گلبرگ هم نامیده می‌شود.)

محل : وسط سر در بالاترین نقطه رو به بالا باز میشود.

غده مربوطه : صنوبری ، اپی فیز و مخاطی

هورمون مربوطه : سروتنین ، ملاتنونین ، دی‌متیل‌تریپتامین

عضو وابسته : مخ ، جمجمه ، مغز ، چشم راست ، مرکز سر، سیستم عصبی ، قسمت بالایی سر

حس : هستی خاص

وظیفه : وجود مطلق

سمبُل : لوتوس 1000برگ

مانترا : اُم  (OM)

رنگ : بنفش ، طلایی ، سفید

زمینه : کمال ، شناخت متعالی از طریق مشاهده درون ، وحدت با هستی مطلق ، آگاهی جهانی

سیاره های وابسته : نپتون ، کیوان

امکان پاکسازی و فعال ساختن چاکرای هفتم : گذراندن زمانی در قله کوه و یا نظاره آن

عنصر : انرژی ( چاکرای شش و هفت با عنصری مرتبط نیستند و این چاکرا با انرﮋی ارتباط دارد. )

خصیصه های اصلی : خرد ، شهود ، پیشرفت روحی ، نوع دوستی ، فارغ از خود بودن ، ارتباط با یزدان ، آگاهی از دنیای برتر

عصاره : گل کاهو ، لاله ستاره ای ، بو مادران

روغن ها : کندر ، شمعدانی معطر ، سندل

غذا : هیچ (روزه داری) ، نوشیدن آب یا انواع آبمیوه

جهت چرخش چاکرا : در آقایان موافق عقربه های ساعت و در خانم ها خلاف جهت عقربه های ساعت میباشد

 

 

 • چاکرای هفتم به هیچ یک از اعضای داخلی فیزیکی انسان ربطی ندارد و بصورت نقطه اتصال در نقطه تاج سر قرار دارد.
 • چاکرای هفتم یا ساهاسارا چاکرا یا چاکرای تاج و مرکز “قله” یا لوتوس 1000گلبرگ نیز نامیده میشود.
 • این چاکرا چه از لحاظ فیزیکی چه از لحاظ میزان ارتعاش بالاترین مرکز انرﮋی بدن است.
 • این چاکرا یک وجهی است. معنویت ، خرد ، دانش حسی ، رشد معنوی ، سطح بالاتر هوشیاری جهانی ، شهود ، آزادی ، ارتباط با خدا ، رستگاری ، مرکز اتصال به روح
 • این چاکرا به احساس یگانگی و جدایی مربوط است و ارتباط ما را با زمین و همچنین با پدرمان نشان می‌دهد. چاکرای هفتم نمایانگر ارتباط با پدر است که ارتباط ما با قدرت و همچنین در نهایت ارتباط ما را با خدا را نشان می‌دهد.
 • چاکرای تاجی ارتباط مستقیم با چاکرا چشم سوم دارد و برای بهتر شدن نتیجه چاکرا چشم سوم، باید چاکرا تاج متعادل و تقویت شده باشد.

 

 

انسداد انرژی در چاکرای هفتم ( ساهاس رارا)

با مسدود بودن این چاکرا رابطه فرد با تجربیات معنوی قطع میگردد و احساس جدایی از کثرت و یکپارچگی دارد و کاملا از ترس رها. نیست این ترس همیشه باعث ماندگاری بخشی از آثار گره های درون چاکراها میشود. فرد فاقد حواس ماورائی خواهد بود و هنگامی که دیگران از تجربیات معنوی سخن میگویند قادر نیست معنای آن را درک کند در صورتی که سعى باز بودن این چاکرا معمولا انسان معنویت را به طور ملموس و در عین حال با کیفیتی منحصر به فرد تجربه میکند با انسداد انرژی این چاکرا فرد ممکن است به نوعی بیهودگی در زندگی اش پی ببرد و یا ترس از مرگ اغلب به سراغش بیاید شاید برای کنترل این احساسات منفی کند که برای فرار از آنها به فعالیت زیاد پناه ببرد یا زیر بار مسئولیتهای جدید برود برای اینکه خود را برحق و همهم جلوه دهد . اغلب اوقات اشخاصی تحت این شرایط مریض میشوند و ناچار به استراحت میشوند . اگر این پیامها نادیده گرفته شود فرد درگیر زندگی بی محتوایی می شود و رشد تواناییهای بالقوه خود واقعی اش را محدود میکند . لازم به ذکر است که در موارد عقب ماندگی ذهنی باید به این چاکرا ریکی داده شود همچنین در مواردی که ذهن با ذات انطباق ندارد به این ناحیه باید ریکی داده شود زمانی که حساسیت به نور (روشنایی زننده) وجود دارد به طوری که سبب سر درد میشود باید به این ناحیه همراه با شبکه خورشیدی ریکی داده شود لازم به ذکر است که باز شدن پیش رس این مرکز به کمک مواد توهم زا ممکن است در فرد صرع اغمای و ناسازگاری روحی ایجاد می نماید.

 • با انسداد انرژی این چاکرا فرد ممکن است به نوعی بیهودگی در زندگی اش پی ببرد و یا ترس از مرگ اغلب به سراغش بیاید.

 

ویژگیهای چاکرای هفتم که عمدتالاً بسته است

همان طور که دیدیم باز و هماهنگ بودن تمام چاکراها این نکته را به ما نشان داد که آنها می توانند مقادیر نامحدودی دانش و تجربه و مهارت بدهند. با وجود این بدون باز بودن چاکرای هفتم ، احساس جدایی از کثرت و یکپارچگی داریم ، و کاملاً از ترس رها نیستیم. این ترس است که همیشه باعث ماندگاری بخشی از آثار گره های درون چاکراها می شود. نداشتن توانایی برای گشودن حد کامل امکاناتشان ، و اینکه انرژی فردی نه می توانند در جهت هماهنگی با دیگر چاکراها مگر اینکه در طول سالهایی که مرکز تاج می تواند رشد کند خودتان را بر روی حقایق معنوی باز کنید ، ممکن است احساس نبود اطمینان و بی هدفی را در طول این زمان تجربه کنید و این احساسات را به منزلۀ نشانه ای برای درون نگری بیشتر تعبیر کنید. ممکن است به نوعی بیهودگی در زندگی تان پی ببرید و یا ترس از مرگ اغلب به سراغتان بیاید. شاید برای کنترل این احساسات منفی سعی کنید که برای فرار از آنها به فعالیت زیاد پناه ببرید یا زیر بار مسئولیت های جدید بروید برای اینکه خود را بر حق و مهم جلوه دهید. اغلب اوقات اشخاصی تحت این شرایط مریض می شوند وناچار به استراحت میشوند. اگر این پیامها را نادیده بگیرید درگیر زندگی بی محتوایی می شوید و رشد تواناییهای بالقوۀ خود واقعی تان را محدود می کنید.

 

چاکرای تاج نامتعادل :

یک چاکرای تاج نامتعادل مسیر زندگی را برای شما سخت‌تر ، ناهموار ، بدون تمرکز و جهت می‌کند. شما خستگی، نا امیدی و فقدان شادی را تجربه خواهید کرد که ممکن است نتیجه آن میگرن ، سودازدگی ، سالخوردگی و آسیب رساندن به خود باشد. پس چاکرای خود را متعادل سازید.

 

پی آمدهای نامتعادل بودن چاکرای تاج : بی هدفی ، پوچی ، بی معنا بودن ، بی تفاوتی و افسردگی دلبستگی به مادیات پدید می آید و گاه معنویات و اخلاقیات تضعیف میگردند. ممکن است احساس قطع ارتباط با جریان زندگی و طبیعت بروز کند. در این حالت گویی معنویات وجود ندارد و تبعیت بی چون و چرا از عقاید خشک مذهبی رخ می نمایاند.

پی آمدهای فیزیکی : مشکلات پوستی ، حساسیت به نور ، صدا و محیط اطراف ، بیماری های مغزی – عصبی ، بیماریهای سیستم عضلانی – اسکلتی و خستگی مزمن.

پی آمدهای روحی و روانی : نگرانی افسردگی ، روانپریشی و جنون

 

عملکرد نامتعادل :

• گردآوری مادیات
• بی هدفی و پوچی و بی تفاوتی
• تضعیف اخلاقیات و معنویات
• تبعیت بی چون و چرا از عقاید خشک مذهبی

 

بیماریهای مربوط به چاکرای هفتم

بی خوابی ، سردرد عصبی ناراحتیهای عصبی و ذهنی فراموشی در اثر ضربه یا تکان شدید جنون گرفتگی عضله سیاتیک مننژیت ستون فقرات کچلی سوزنک

بیماریهای جسمی وابسته : بیماریهای جمجمه و مغز ، بیماریهای سیستم عضلانی و اسکلتی ، مشکلات پوستی ، خستگی مزمن ، اعتیاد به داروهای روان گردان ( باز شدن پیش رس این چاکرا به كمك مواد توهم زا ممكن است در فرد صرع اغماء و ناسازگاری روحی ایجاد نماید) ، بی خوابی ، سردرد عصبی (ناراحتی هاي عصبی و ذهنی) ، فراموشی در اثر ضربه یا تکان شدید ، گرفتگی عضله ، سیاتیک ، منیژیت ستون فقرات ، کچلی ، سوزنک

بیماریهای روانی یا شخصیتی وابسته : نگرانی و اضطراب، افسردگی، جنون، حساسیت به صدا و نور و محیط.

 

پاکسازی و فعال کردن چاکرای هفتم

چاکرای هفتم در وسط سر در بالاترین نقطه قرار دارد این چاکرا با تمام رنگهای رنگین کمان می درخشد اما رنگ غالب آن بنفش پررنگ است . اینجا جایی است که انگار در خانه خود هستیم و یگانگی با اصل الهی ازلی را تجربه می کنیم . جالب است بدانید که گرهای به آن معنا در چاکرای هفتم وجود ندارد . صرفا دامنه باز بودن آن می تواند کم یا زیاد باشد.
وقتی رشد چاکرای هفتم افزایش مییابد در می یابید که دنیای مادی هیچ چیز نیست و به علت یگانگی با هستی الهی همه چیز در درون شما وجود دارد. در این زمینه جالب است که توجه داشته باشید ملاج کودک در سن ۹ تا ۲۴ ماهگی اول زندگی اش باز باقی میماند در طول این دوره اولیه زندگی روی زمین طفل در آگاهی و وحدت کامل به سر می برد.
اگر این چاکرا کاملا باز نباشد احساس نبود اطمینان بی هدفی و بیهودگی و ترس از مرگ اغلب به سراغتان می آید شاید برای کنترل این احساسات منفی سعی کنید که برای فرار از آنها به فعالیت زیاد پناه ببرید یا زیر بار مسؤولیتهای جدید بروید برای این که خود را مهم و محق جلوه دهید کسی که چاکرا هفتم کاملا بازی دارد خواب ندارد و همیشه نیمه بیدار است.
زمانی را تنها در قله کوهی بلند گذراندن بهترین راه برای کمک به باز کردن چاکرای هفتم است به دلیل این که در آنجا از دغدغه های زمینیتان دور هستید و میتوانید از مسایل زندگی شخصی خود رها شده و با نزدیک شدن به آسمان احساس بیکرانگی کنید. برای تقویت چاکرای هفتم، مدیتیشن را وارد روال زندگی خود کنید و در سکوت شاهد خودتان باشید.

پاکسازی و فعال کردن چاکرای هفتم

 

 • به محض اینکه چاکرای تاج کاملا آگاه شود ، کار جذب انرژی کیهانی اش به پایان می رسد و شروع می کند به تشعشعات انرژی بر طبق روند خودش و این است آن رمزی که می گویند باید همیشه نیت خیر داشته باشید.
 • هرچه چاکرای ساهاسرارا بیشتر باز باشد ؛‌ گره ها و قفلهای شش چاکرای باقی مانده بیشتر باز شده؛ انرژی هایشان با بالاترین فرکانس های ممکن ساطع می گردد.

 

 

نحوه پاکسازی چاکرای تاج

تکرار جملات تاکیدی مثبت : جملات تاکیدی به ما کمک می‌کند تا اهدافی را ایجاد کنیم که الگوهای قدیمی را شکسته و مغز ما را به روی ایده‌ها و دیدگاه‌های جدید باز کند.
جملات تاکیدی ممکن است با صدای بلند، ذهنی یا روی کاغذ تکرار شوند تا به شما در بیدار کردن چاکرای تاج کمک کنند.

چند نمونه از جملات مهم برای چاکرای سر عبارتند از :

° من احساس می کنم به خود برترم متصل هستم
° من کامل و الهی هستم
° من امتداد جهان خود هستم
° تجربیات من نازنین است
° من می توانم به هر چیزی دست پیدا کنم
° من اعتقادات محدود را حذف می کنم
° من خدای متعلق به من را دوست دارم

 

درونی‌ترین خود را پیدا کنید :

به عنوان نوعی مدیتیشن، تنفس آگاهانه ممکن است برای آرام کردن ذهن و باز کردن چاکرای تاج استفاده شود.
در حالت ساواسانا یا در حالت ایستاده با پاهای ضربدری، چشمان خود را ببندید.

هنگام دم و بازدم، به نفس خود توجه کنید.
ذهن خود را باز نگه دارید و ایده‌های خود را به محض ظهور و ناپدید شدن بررسی کنید. در نهایت، هنگامی که با خود برتر خود ارتباط برقرار می‌کنید، احساس معنویت خواهید کرد.

 

مراقبه برای پاکسازی چاکرای تاج

– آگاهی و حواس خود را به سمت چاکرای هفتم ( تاج سر ) ببرید.
– رنگ سفید و یا ارغوانی بنفش را تصور کنید که از تاج سر وارد سر شما میشود و در جایگاه چاکرا قرار میگیرد. این رنگ کل چاکرای هفتم را در برمیگیرد.
– هفت بار تنفس کنید.
– با هر دم رنگ وارد چاکرا میشود.
– و با هر بازدم الودگی ها خارج میشود.
– و همزمان با تنفس مانترای اُم را هفت بار تکرار کنید.

 

پاکسازی و فعال کردن چاکرای هفتم با استفاده از طبیعت

لذت بردی از طبیعت زمانی را تنها در قلۀ کوهی بلند گذراندن بهترین راه برای کمک به باز کردن چاکرای هفتم است، به دلیل
اینکه در اینجا از دغدغه های زمینی تان دور هستید و می توانید از رویدادهای زندگی شخصی تان راحت تر رها شوید ، و همین طور نزدیک شدن به آسمان کمک می کند تا فضا و بی کرانگی را احساس کنید.

 

موسقی درمانی

موزیک : بهترین موزیک برای چاکرای هفتم سکوت است. در وضعیت سکوت کامل تمام وجودتان بیدار و پذیرای صدای الهی می شود که از راه خلقت که مظهر نیروی عشق و هارمونی تمام تجلیات است طنین می اندازد. هر موسیقی که شما را به سوی این سکوت سوق دهد یا برای آن آماده تان کند ، مناسب است.
مصوت : صدای “م” که در هند مصوت به حساب می آید ، چاکرای هفتم را باز می کند. شباهت به امواج زمزمۀ بی پایان بدون حد و نظم دارد و باید در ُنت (سی ) خوانده شود. نشانۀ یگانگی و خلوص

رنگ درمانی

بنفش و سفید : تأثیر باز کردن و وسعت دادن به چاکرای هفتم دارد. رنگ بنفش باعث دگرگونی ذهن و روح می شود و این دو را به روی ابعاد معنوی وجود باز می کند . گره ها را باز می کند و می تواند ما را به سوی تجربه وحدت کیهانی راهنمایی کند.
رنگ سفید شامل تمام رنگهای طیف است . سطوح مختلف زندگی را با وحدت متعالی تلفیق کرده و روح را برای دانش ، سلامتی و نور الهی باز می کند.

رنگ بنفش باعث دگرگونی ذهن میشود و این دو را به روی ابعاد معنوی وجود باز میکند و میتواند ما را به سوی تجربه وحدت کیهانی راهنمایی کند.

رنگ سفید شامل تمام رنگهای طیف است. سطوح مختلف زندگی را با وحدت متعالی تلفیق کرده و روح ما را برای دانش،سلامتی و نور الهی باز میکند.

می توانید در طول روز از لباسهای سفید یا بنفش استفاده کنید و یا از رومیزی و ظروفی که این دو رنگ را دارند بکار ببرید تا با دیدن آنها موجب تحریک پذیری این چاکرا از طریق بینایی شوید.

میتوانید از گلهایی به رنگ بنفش و سفید برای تزیین اتاق خود استفاده کرده و از زیبایی آن لذت ببرید.

 

جواهر درمانی

کوارتز بنفش : قرمز آتشین فعالیت و آبی پذیرا بودن ، سکوت و فضا با نیروی عظیم تر در کوارتز بنفش یکی شده است. این رنگ انتقال دهندۀ آرامشی آشکار است که از بین برندۀ ترس و ناهماهنگی است و ما را در مقابل حمایت و محبت انرژیهای جهانی قرار می دهد. ذهن ما را به سمت لایتناهی هدایت و مراقبه و الهام را برانگیخته می کند.

سنگ کریستال : سنگ کریستال ما را در راهمان به سوی یکپارچگی عظیم تری هدایت می کند ، یکپارچگی که گونۀ رنگارنگ زندگی را در بر می گیرد و انسجام می دهد . پاکی و روشنی برای ذهن و روح می آورد و شناخت روحانی را برانگیخته می کند و کمک می کند تا روح مان با روح جهانی یکی شود ، گرفتگی و گره ها را باز می گشاید ، انرژی تازه می دهد و حفاظت می کند.

 

رایحه درمانی

کندر : شباهتی به بخور سنتی که در مراسم مذهبی سوزانده می شود و ترکیبی است از رزین و درخت کندر ندارد. رایحۀ آن اثر حیات بخش بر روی ذهن و روان دارد و پاک کنندۀ محیط است. زندگی روزمره در وضعیت موجود کمرنگ می شود ، اعتقادات مذهبی عمیق تر شده و روح ظرفی مشتاق برای نور الهی می شود.
لوتوس ( نیلوفر) : غنچۀ گل نیلوفر ، که در خاک می روید ، در شرق نماد زیبایی و تکامل معنوی است حکایت از این دارد مادام که شخص روشن بین در دِگل دنیای مادی زندگی می کند هیچ راهی نیست که خود حقیقی او در یگانگی اش با خداوند تحت تأثیر قرار گیرد. نور و هماهنگی از چنین اشخاصی ساطع می شود ، عشق ، سرور و دانش را در دنیا پراکنده می کنند . رایحۀ گلهای نیلوفر هم حامل چنین پیامی است ، شخص پذیرنده را هدایت کرده و روح را در راهش برای یگانگی با خداوند آماده می کند.

 

تغذیه رنگی

بالای چغندر ، انگور ارغوانی کلم ارغوانی توت فرنگی و هر نوع میوه یا سبزی به رنگ صورتی کمرنگ

 

عملکرد هماهنگ

در چاکرای هفتم گره ای با آن معنا وجود ندارد. صرفاً دامنۀ باز بودن آن می تواند کم یا زیاد باشد. وقتی چاکرای تاج شروع به باز شدن می کند ، زمانی که مرز بین هستی درونی و زندگی بیرونی در وضع موجود کاهش پیدا می کند ، شما لحظه ها را بیشتر و بیشتر تجربه می کنید. آگاهی تان کاملاً آرام و باز است و خود حقیقی تان را به منزلۀ بخش وجودی از هستی مطلق حاکم که همه چیز را در بر میگیرد تجربه می کنید. وقتی که رشد چاکرای هفتم افزایش می یابد این لحظه ها بیشتر می شود تا زمانی که به صورت یک واقعیت دائمی در می آید. وقتی که خویشتن شما آمادۀ این گام آخر روشن بینی باشد ممکن است کاملاً ناگهانی اتفاق بیفتد. احساس شما این چنین است که انگار تازه از خواب طولانی بیدار شده اید و در نهایت شروع می کنید به اینکه در واقعیت زندگی کنید. دیگر عقب گردی در سر راهتان وجود ندارد . خود را به ظرف خالی تبدیل می کنید و هستی الهی این جام را لبریز خواهید کرد. پی می برید که خویشتن حقیقی تان را که تنها حقیقت پایدار است پیدا کرده اید. نفس فردی تان به نفس جهانی تبدیل می شود. هدف خالق در رفتار شما جامۀ عمل می پوشد ، و نوری که از شما ساطع می شود قلب کسانی را گیرندۀ حضور الهی هستند باز می کند. اگر بخواهید چیزی را بدانید کافی است فقط توجه تان را به آن معطوف کنید ، زیرا به علت یگانگی شما با هستی الهی همه چیز در درون شما وجود دارد. خلقت بازی است که درون آگاهی بی حد و مرز شما وجود دارد. در می یابید که دنیای مادی هیچ چیز نیست جز فرمی از تفکر در آگاهی الهی و هیچ چیز حقیقتاً به آن صورت وجود ندارد. هر آنچه تاکنون به عنوان حقیقت قبول داشته اید نقش بر آب می شود. خلأ بزرگتری را تجربه می کنید. اما این خلأ عیناً همان برکت عظیم است به دلیل اینکه آن زندگی در ذات محض است ، و این ذات الهی سعادت محض است.
در طول چرخۀ هفت ساله ای که به خصوص برای انرژی های چاکرای هفتم باز هستید ، به رشد عمیقی از بینش و یکپارچگی می رسید که قبلاً به نظرتان غیر ممکن می آمد . اکنون مراقبه و خدمت عابدانه با درک اصل الهی وجودتان همراه است و کمک می کنند تا احساس یگانگی را تجربه کنید. از این فرصت استفاده کنید تا بیشتر در درونتان بمانید. در این زمینه جالب است که توجه داشته باشید ملاج کودک در سن 9 تا 24 ماهگی اول زندگی اش باز باقی می ماند. در طول این دورۀ اولیۀ زندگی روی زمین طفل در آگاهی وحدت کامل به سر می برد.

 

چاکرای هفتم متعادل سبب بروز موارد زیر می شود : 
– بروز سرنوشت حقیقی فرد
– حس قوی معنویت
– راهیابی به حقیقتهای نهفته در ضمیر نا خودآگاه و غیر هوشیار
– احساس سعادت و برکت

 

عملکرد متعادل : هنگامی که چاکرای تاج در حال تعادل باشد ، فرد را به سمت آگاهی عمیق سوق می دهد و وی درست مثل شکوفه کاهو میشکفد. این تعادل ما را به ایزد و آگاهی مربوط به عالم هستی ربط میدهد و با طبیعت ذاتی معنوی نیز مرتبط می سازد.

یک چاکرای تاج متعادل می‌تواند راه دسترسی به ضمیر ناخودآگاه‌تان باشد، به شما اجازه می‌دهد تا ماهیت واقعی‌تان را ببینید و به انرژی‌های ماورایی پاسخ مثبت دهید. از طریق یک ارتباط عمیق با ساهاسرارا می‌ توانید بالاترین پتانسیل وجودتان را تکمیل کنید.

• اتحاد با خود برتر، عالم وجود و عالم روحانی
• گشوده شدن یک هوشیاری بسیار عمیق به روی فرد
• بروز سرنوشت حقیقی فرد
• احساس سعادت و برکت
• دستیابی به قلمرو خودآگاه و ناخودآگاه
• افزایش حس معنویت
• اعمال در جهت احقاق اهداف آفرینش
• تبدیل من فردی به من کل
• درمراحل بالای رشد روشن بینی در مسیر سلوک و حس بیداری
• ساطع شدن نور از فرد
• کانالهای نوزادان نه تا بیست و چهار ماه باز است و آنها در حس وحدت با اصل هستی زندگی میکنند.
• نوع دوستی

 

فعالیتهای سودمندی که چاکرای تاج را متعادل میسازند و بهبود می بخشد :

مدیتیشن سکوت ، آواز خواندن و تنفس هشیارانه

 

بهشت در اصل یک کد از چاکرای هفتم (تاج سر، ساهاسرارا) است که بعد از فعال شدن، آگاهی، روشنگری و سعادت را به ارمغان خواهد آورد. و جهنم در اصل یک کد از اولین چاکرا (ریشه، پایه، مولادهارا) است، جایی که مار آتشین و نیروی کندالینی در آنجا ساکن است. هنگامی که آن تحریک میشود، انرژی سوزان تحریک و شعله ور میشود و نور ممکن است ظاهر شود.

زمانی که تمام چاکراها باز میشود، مار آتشین (کندالینی) از ستون فقرات بالا میرود و به بهشت میرسد ، و موجب میشود که فرد برای بار دوم متولد شود ، جایی که ۱۴۴۰۰۰ هزار نادی انسان (چاکراهای فرعی) نجات می یابند و فرد با یک زندگی درونی متولد میشود.

برچسب :

کل بازدید 62|بازدید امروز 1
سرفصل ها