چاکرای قلب و خصوصیات مربوط به چاکرای چهارم

نویسنده :

Leader

دسته بندی :

تاریخ انتشار :

ژانویه 2, 2024

اشتراک

چاکرای قلب و خصوصیات مربوط به چاکرای چهارم

چاکرا قلب با نام اصلی اناهاتا یا اناهات ، مرکز چهارم چرخ و گل نیلوفری موسوم به اناهاتا (آناهاتا) است، که در ناحیه قلب واقع شده‌ است و قرارگاه دم حیاتی و جان و روان است. این مرکز عرفانی به صورت نیلوفری سبز است که دوازده گلبرگ طلائی دارد و مطابق با عنصر هوا است.

چاکرا چیست ؟ و انواع آن کدام است

آناهاتا به معنی ضربه نخورده است. کليه اصوات در دنيا از برخورد اجسام با هم تولید می شوند. این امر باعث ایجاد ارتعاشات یا امواج صوتی می گردد. صوت ازلی آمده و از ورای این جهان یا همان آناهاتا، منشاء همه اصوات است. این مرکز محلی است که صوت آشکار می شود. همچنین این همان مرکزی است که از آنجا راه به سوی شعور برتر آغاز می گردد.

چاکرای قلب و خصوصیات مربوط به چاکرای چهارم

چاکرای قلب و خصوصیات مربوط به چاکرای چهارم

 

این چاکرا بین چهارمین و پنجمین مهره سینه ای در وسط قفسه سینه هم سطح با قلب قرار دارد و یک نیلوفر آبی سبز رنگ با دوازده گلبرگ سمبل آن است. در مرکز این گل ستاره اي شش پر (همانند ستاره داوود) به نشانه ارتباط با عنصر هوا و حس لامسه قرار گرفته است. سیاره ناظر بر این چاکرا ونوس و کیفیت تابشی آن همسازی سر برآورده از اختلاف است. مانترای مرتعش سازنده این مرکز یام، حیوان به تصویر درآمده آن آهو و مظاهر ربانی آن ایشا و کاکینی می باشند. در سطح جسمانی آناهاتا با قلب و سیستم گردش خون، ریه ها و دستگاه تنفس، سیستم ایمنی، بازوها و دستها در ارتباط است و غده درون ریز منسوب به این چاکرا تیموس می باشد.

وظیفه ى این چاکرا جذب انرژی سبز رنگ است که به ما قدرت عشق ورزیدن و دریافت کردن را می دهد. آری، عشق، این مفهوم غیرقابل رویت و غیر قابل انکار، در حیات ما نقش مهم خود را ایفا می کند.

محل قرار گیری چاکرای قلب

محل قرار گیری چاکرای قلب

 

چاکرای قلب جایگاه عمیق ترین و پر شورترین احساسات عاشقانه ماست

این چاکرا مرکز عواطف واقعی چون همدلی با دیگران و سازگاری با آنها ، رشد معنوی شفقت خلوص و عشق است هنگامی که این مرکز به درستی عمل نماید ما به خود خانواده فرزندان ، همسر مان حیوانات دست آموز دوستان همسایه ها هموطنان همنوعان و تمام مخلوقات زمینی عشق میورزیم از این مرکز ریسمانهایی را به چاکرای قلب افرادی که آنها را دوست داریم وصل میکنیم عواطف مربوط به عشق که در این چاکرا جریان می یابند معمولا سبب جاری شدن اشک از چشمها میگردند . هنگامی که این موقعیت زیبا و دلپذیر یعنی باز بودن چاکرای قلب را تجربه کنیم در می یابیم که در گذشته تا چه حد از آن محروم بودیم و این سبب جاری شدن اشک میگردد هدف اصلی در این چاکرا رسیدن به وحدت کامل از راه عشق است و زمانی که این چاکرا کاملا باز و پاک باشد حقیقت و عشق بدون قید و شرط را شکل میدهد و وقتی با چاکراهای بالاتر مرتبط میشود این عشق به باكتی عشق الهی ” تبدیل میشود که ما را از حضور الهی در تمام خلقت آگاه میسازد و به سوی وحدت با هر آنچه که در جهان وجود دارد راهنمایی مان میکند و در جهت دستیابی به این هدف قلب ما باید بیاموزد که عشق بورزد درک کند و شخصیت خاصمان را باور کند و این تنها زمانی عملی میشود که یاد بگیریم با خطاها و ضعف های خودمان و جهان روبرو شویم و آنها را بپذیریم و دوست بداریم و گرنه ، بیمار ضعیف و ناشاد خواهیم شد چاکرای قلب سه چاکرای پایین را به سه چاکرای بالا وصل میکند چاکرای قلب با هر نوع ادراک لطیف در مشارکت و هماهنگی با چاکرای خاجی و خصوصا چاکرای چشم سوم پیوندی نزدیک دارد توانایی های والای چاکرای چشم سوم با باز شدن چاکرای قلب همزمان ایجاد میشود چاکرای قلب رنگ سبز صورتی و گاهی طلایی ساطع میکند سبز رنگ ، سلامتی همدردی و هماهنگی است . رنگ سبز روشن در چاکرای قلب نشانه سلامتی کامل است در حالی که رنگ طلایی مخلوط با صورتی نشان دهنده آن است که شخص در عشق پاک و فداکارانه ” الهی به سر میبرد. سبز رنگ طبیعت رنگ نیروی تعادل ، رنگ پیشرفت ذهنی و بدنی است . رنگ سبز بدن را از سموم پاک کرده و باعث هماهنگی جسم ، ذهن و روح میگردد و اثر خوشایندی بر دستگاه عصبی دارد. سبز ارتعاش افکار ما را موزون نگه داشته و به ما آرامش میدهد همچنان که قلب طبیعت با سبز اداره میشود قلب انسان نیز چنین است . سبز روی فشار خون به شکل شگفت آوری اثر میگذارد با سبز شدن تنه و شاخه درختان و جوانه زدن آنها از آمدن بهار با خبر میشویم عادت کرده ایم که بهار را همراه با انرژی جدید در تنه اعضا و قلب خود احساس کنیم بعد از زمستان و در بهار ما از نظر روحی و سلامت احساس شادابی بیشتری میکنیم این احساس تازگی نتیجه تاثیر پرتو سبز بر بدنهای ظریف تر میباشد این رنگ مناسب ذهن و روح ما است . بنابراین در چاکرای قلبمان توانایی عظیمی را برای دگرگونی خود و دیگران داریم اگر یاد بگیریم که تمام بخشهای شخصیت خود را از صمیم قلب بپذیریم و دوست داشته باشیم میتوانیم کاملا دگرگون یا سالم شویم یک چاکرای باز قلب میتواند خود به خود تاثیر شفابخش و دگرگون کننده بر روی دیگران داشته باشد و گرمای طبیعی صمیمیت و شادی پخش کند و این قلب اطرافیان را باز ، میکند ، اطمینان شادی و سرور به وجود می آورد و با باز بودن آن همه موجودات را درک میکنیم چه ذی شعور باشند و چه نباشند و حتی به ستارگان خورشید و جهان زنده اسرار آمیز عشق میورزیم .

 

چاکرای قلب همان مرکزی است که از طریق آن عاشق می شویم

عشق در سطوح مختلفی قابل ابراز است ، عشقی کاملا خودخواهانه، طلب کار، محدود کننده، یا عشقی مهربان و دلسوز. هر چه میزان باز بودن این مرکز بیشتر باشد، ظرفیت ما برای بسط دادن آن به یک عشق معنوی غیر تقاضامند بیشتر خواهد بود. از طریق این مرکز برقراری ارتباط با افرادی که رابطه عاشقانه با آنها داریم، میسر می گردد. وقتی این مرکز باز باشد، زیبايی و عشق روحانی نسبت به همنوعان را در خود احساس می کنیم. بیدار شدن این چاکرا حساسیت بیشتر در لمس و یک نوع دل کندن از اشیاء مادی را با خود به همراه می آورد.

 

چاکرای قلب (آناهاتا) مهمترین مرکز و شاه کلید کندالینی

مهمترین مرکز در مبحث کندالینی چاکراي قلب کالبد چهارم جایی که نقطه اشتراک تمام خلقت است چیزی که دلیلی است که ما همه ا ینجاییم، وجود داریم و آن چیزی نیست بجز “عشق”
این چاكرا مرکز عنصر( هوا و لمس کردن )است و کنترل قلب را برعهده دارد. هنگامی که عمیقا بر روی این مرکز تمرکز شود ، صوت آناهاتا شنیده می شود. هنگامی که این چاكرا شکوفا شود ، شخص کنترل کامل هوا را بدست آورده و قادر می شود در هوا پرواز کند و وارد بدن دیگری شود. او در تمرکز شدید بر خداوند خواهد بود. میتواند فکر دیگران را کنترل کرده و در اجسام سخت وارد شود.

 

جایگاه روح فرشته و جایی که مرکز است و تمام خلقت در آن (عشق) مشترک است

از مرکز قلب به بعد تجربیات در قالب کلمات نمی گنجد. مهمترین اصل این چاکرا از خود گذشتگی است.
ریشه بسختی و محدود تغییر می کند و کندالینی این تغییر را سرعت می بخشد و اینجا مرکزی که می تواند کمک باشد آناهاتا است بدليل صبوري و عشق بی چشمداشتی که هدیه می دهد تحمل سختی آن را آسان می کند. در شکوفایی اين چاکرا شما بخاطر عشقی که به کائنات می دهید هیچ چشم داشتی نخواهید داشت و این دقیقا رمز انبساط و تصاعد باورنکردنی قدرت این چاکراست. (تکثیر عشق)

در کسانی که بذر کمیاب روح فرشته را در مرکز قلب خود دارند(اغلب کودکان بلورین و رنگین کمان این موهبت را دارند) اگر کندالینی آن را شکوفا کند این مرکز اتوماتیک وار درمانگری می کند و هوشمندانه نقاط اولویت دار را یافته و دیگران را شفا خواهد داد …
درمانگران همواره در کندالینی فعال، در امنیت بیشتری بسر ميیبزند. يکی از دلایلی که فرد در این مرکز بودن در حریم امن الهی را با تمام تار و پود وجودش احساس می کند همین است. “قدرت شفا دهی ” ( کلیدی ترین قدرتی که در این دوره زمانی به آن نیاز داریم )

 

چاکرای قلب مرکز سیستم کل چاکراهاست

دروازه ورود به عالم روحي. پلي که سه مرکز مادي و سه مرکز روحاني را بهم وصل مي کند. که اين کاملا از نماد آن، شش ضلعي و دو مثلثي که قرينه روي هم قرار گرفته مشخص است.
وقتي شکوفا مي شود انرژي چاکراي قلب فوق العاده قوي به بيرون تراوش مي کند و شما را به کانال عشق الهي تبديل مي کند. انرژي آن مي تواند دنياي شما و ديگران را تغيير دهد، متحد کند و وفق دهد و اطرافيان را شفا دهد. و احساس امنيت کامل به شما هديه دهد. اينجا تصاوير صداها و کلمات همه تبديل به احساسات مي شوند و مسير مهم کنداليني يعني رسيدن به وحدت کامل از راه عشق تکميل مي شود.

هدف چاکرای قلب رسیدن به وحدت کامل از راه عشق هست.
تمام آرزوهایی که برای ارتباط صمیمی و عمیق، هماهنگی و عشق داریم حتی زمانی که احساس غم به سراغ مون میاد، درد یا ترس جدا شدن و از دست دادن عشق و علاقه، منشأ تمام اینها چاکرای آناهاتا(قلب) هست.

 

اگر این چاکرا درست کار نکند دائما میخواهید در خدمت دیگران باشید و سخاوتمندانه عمل کنید بدون آن که حقیقتا به سرچشمه عشق وصل باشید همیشه در ازای « عشقی » که می دهید انتظار سپاس و قدردانی دارید مهر و محبت دیگران شما را شرمنده می کند و شاید احساس می کنید که به عشق دیگران نیازی ندارید.

اگر چاکرای قلب کاملا بسته باشد علایم خود را با سردی بی تفاوتی و سنگدلی نشان می دهید.

حسرت و حسادت اگرها و کاشکی ها باعث جذب انرژیهای سنگین و اختلال در این قسمت خواهند بود‌.
عشق به همنوع و کمک کردن به دیگران و داشتن صفات والا باعث متعادل بودن این چاکرا خواهد بود.

 

چاکرای چهارم و خصوصیات مربوط به آن

نام : اناهاتا یا اناهات

محل : وسط قفسه سینه

رنگ : سبز، و همچنین گاهی اوقات به رنگ صورتی و طلایی نیز دیده می شود.

عنصر وابسته : هوا

حس مربوطه : لامسه

سمبل(نشانه) : لوتوس 12 پَر

مانترا: یام (YAM)

اصل اساسی : از خود گذشتگی

اندامهای وابستۀ بدن : قلب ، بالای پشت ، قفسۀ سینه و صدری ، پایین ترین قسمت ریه ، خون و دستگاه گردش خون ، پوست.

غدۀ وابسته : تیموس ( غدۀ تیموس تنظیم رشد و کنترل سیستم لنفاوی را به عهده دارد. و همچنین محرک و تقویت کنندۀ سیستم ایمنی است. )

زمینه : آشکار شدن چگونگی ، قلب عشق همدردی شراکت همدلی صمیمانه عدم خود خواهی از خود گذشتگی سلامتی
جهت چرخش چاکرا : در زنان در جهت عقربه های ساعت و در مردان بر خلاف جهت عقربه های ساعت
امکان پاکسازی و فعال ساختن چاکرای چهارم : طبیعت بکر و پیاده روی آرام در فضاهای سبز ، شکوفه ها ، گلهای صورتی رنگ ، آسمان صورتی

نشانه های نجومی و سیاره های وابسته : اسد / خورشید ( احساسات گرم، صداقت ، سخاوت و بخشندگی ) – میزان/ ونوس ( ناهید) : ( ارتباط ، عشق ، تلاش برای هماهنگی ، بهبود بخشیدن به خویشتن ) – کیوان/ زحل ( غلبه بر نفس فردی ، بدین سان عشق فداکارانه امکان پذیر می شود )

حرکت یوگا : کارما یوگا ، شتر ، کبری ، حالت سگ سربالا

رایحه تاثیر گذار : گل محمدی، بهار نارنج، رز، آویشن، درخت راج

موسیقی تاثیر گذار : موسیقی کلاسیک و سنتی که اثر تهذیب کننده دارد، موسیقی کلیسایی ، رقصهای مقدس و مراقبه ایی.

عملکرد اصلی : این چاکرا دو وجهی است.
در جلو راه دل ، صلح ،هنر ، ادبیات ،خوانندگی ، شفا بخشی، موسیقی ،ارتباط، خلاقیت، ابراز وجود، تواضع، بیان کردن عقاید،
جایگاه “ما”، عشق، ترحم، بخشش وهمدردی، آرزو، خودباوری، روابط، جلب نظر دیگران، پرستش.
در پشت تمایلات نفسانی و دنیوی.

لوتوس 12 پَر

لوتوس 12 پَر

 

 • این چاکرا یکی از مهمترین چاکرا های بدن فیزیکی هست و مربوط به عواطف و احساسات هست.
 • نام سانسکریت آن آناهاتا (به معنی: صدای پنهان)
 • در چاكراى قلب عشق و شفقت خيلى مهم است
  البته نه آن چيزى كه بين زن و مرد تجربه ميشود بلكه يك تجربه بسط يافته ترى از همه تجارب احساسى است.
 • قلب به وسیله ضربان خود یک میدان مغناطیسی دور بدن ایجاد میکند که باعث تعادل چاکرای میشود به همین دلیل افرادی که به خودشون و دیگران عشق زیادی می دهند همیشه هاله قدرتمندی دارند.

 

ساختار و عملکرد چاکرای چهارم

چاکرای قلب مرکز سیستم کل چاکراهاست. سه مرکز پایین تر را که مراکز فیزیکی و احساسی هستند به سه تای بالایی که مراکز ذهنی و معنوی اند وصل می کند. شش ضلعی به عنوان نماد آن کاملاً این مطلب را روشن می کند که چگونه انرژی های سه چاکرای پایین و سه چاکرای بالا متقابلاً در یکدیگر نفوذ دارند. چاکرای چهارم به عنصر هوا و حس لامسه تخصیص داده می شود. این نشان دهندۀ انعطاف پذیری قلب ، قدرت برقراری ارتباط و تمایل به تحت تأثیر قرار گرفتن ، و در عین حال ارتباط با همه چیز است. در اینجا به ظرفیت همدلی خود با دیگران و سازگاری با آنها و همنوا و همراه شدن با امواج کیهانی پی می بریم. از راه همین مرکز انرژی زیبایی های طبیعت و همچنین هارمونی موجود در موسیقی ، هنرهای تجسمی ، و شعر را درک می کنیم. در چاکرای چهارم تصاویر ، کلمات و صدا ها تبدبل به احساسات می شوند.
هدف چاکرای چهارم رسیدن به وحدت کلمه از راه عشق است . تمام آرزوهایی که برای ارتباط صمیمی و عمیق ، یگانگی ، هماهنگی و عشق داریم حتی زمانی که احساس غم به سراغ مان می آید ، درد یا ترس جدا شدن و از دست دادن عشق و علاقه ، منشاء تمام اینها چاکرای قلب است. در وضعیتی که کاملاً باز و پاک باشد ، چاکرای چهارم قلب حقیقت ، و عشق بدون قید و شرط را شکل می دهد، عشقی که صرفاً فقط به خاطر خودش وجود دارد. بنابراین نه مالکیتی است و نه از دست دادنی. وقتی با چاکراهای بالاتر مرتبط می شود این عشق به باکتی ” عشق الهی ” تبدیل می شود که ما را از حضور الهی در تمام خلقت آگاه می سازد و به سوی وحدت با هر آنچه که در جهان وجود دارد راهنمایی مان می کند. در این راه ، در جهت دستیابی این هدف قلب ما باید بیاموزد که عشق بورزد ، درک کند و شخصیت خاص مان را باور کند. شرط لازم « بله» گفتن است به دیگران و به زندگی به طور عام.
به محض اینکه بپذیریم که تمام تجربیات ، آرزوها و احساسات مان مفهومی عمیق تر دارند، و هدف آنها این است که از راههای مختلف به باور عاشقانه ای برسیم در چاکرای چهارم به این مطلب دست می یابیم که تمام احساسات و معناهایی که برای زندگی داریم از آرزو ، و عشق یکی شدن با سرچشمۀ شور و شوق نشأت می گیرد که در نهایت باز هم تجلی دیگری از عشق است.
با هر انکار و عدم پذیرشی به جدایی و منفی بافی جان تازه می بخشیم در حالی که با پذیرش مهرآمیز و مثبت ، یک «بله» آگاهانه امواجی ایجاد می شود که در آن احساسات منفی نمی تواند باقی بماند. شاید تا کنون متوجه شده باشید که احساسات شدید غم، خشم یا نا امیدی می تواند محبت بی غرض و توجه تمام و کمال شما را خنثی کند. اگر متوجه نشده اید فقط گاهی امتحان کنید. زمانی که از درد یا بیماری رنج می برید، اگر به عنصر بیمار توجه توأم با عشق داشته باشید به بهبودی او فوق العاده سرعت می بخشید. بنابراین در چاکرای قلب مان توانایی عظیمی را برای دگرگونی و سلامتی خود و دیگران داریم. اگر یاد بگیریم که تمام بخشهای شخصیت خود را از صمیم قلب بپذیریم و دوست داشته باشیم ، می توانیم کاملاً دگرگون یا سالم شویم. این گونه مهرورزی شرط لازم یک عشق رضایت بخش به دیگران ، برای همدردی ، تفاهم و شادی فراگیر که شامل همۀ زندگی می شود است.
انرژی چاکرای قلب فوق العاده قوی به بیرون تراوش می کند و یک چاکرای قلب باز می تواند خودبه خودی تأثیر شفابخش و دگرگون کننده بر روی دیگران داشته باشد . اگر چه در موارد شفابخشی آگاهانه چاکرای چشم درون هم جزیی از مرحله است.
چاکرای قلب رنگ سبز، صورتی و گاهی طلایی ساطع می کند ، سبز رنگ سلامتی ، همدردی و هماهنگی است.اگر شخصی روشن بین ( کسی که می تواند هاله ها را ببیند) رنگ سبز روشن را از چاکرای قلب کسی دریافت کند، نشان دهندۀ سلامت کامل است، در حالی که هالۀ طلایی مخلوط با صورتی نشان دهندۀ این است که شخص در عشق پاک و فداکارانه « الهی » به سر می برد. چاکرای قلب اغلب جایگاه عمیق ترین و پرشورترین احساسات عاشقانۀ ماست. از طریق این مرکز انرژی میتوانیم با قسمت جهانی روح مان که جرقۀ «الهی» درون ماست ارتباط برقرار کنیم. چاکرای قلب نقش تعیین کننده ای بر روی پالایش دریافتها دارد که با گشایش چشم سوم یا چاکرای پیشانی همراه می شود، به خاطر از خودگذشتگی قلب است که ما پذیرای جلوه های ظریفتر خلقت می شویم. بدین ترتیب تواناییهای والای چاکرای پیشانی با باز شدن چاکرای قلب همزمان ایجاد می شود. به این دلیل اغلب مریدان روحانی و یا مدرسه های غرب و شرق تمرکز خاصی بر روی باز کردن چاکرای قلب دارند.
در نتیجه اگر چاکرای قلب شما باز نباشد و نتوانید عشق بدون مرز و شرط را جاری کنید ، نمی توانید به تواناییهای والای چاکرای چشم سوم دست یابید.

 

انسداد انرژی و کم کاری چاکرای چهارم

درست کار نکردن این چاکرا باعث میشود که فرد همیشه در ازای عشقی که میدهد انتظار سپاس و قدردانی داشته باشد و فرد از پذیرش عشق دیگران عاجز است و قادر نیست خود را برای پذیرفتن این عشق باز بگذارد . مهر و محبت و ملایمت دیگران او را شرمنده میکند . شاید به خود بگوید نیازی به عشقی که دیگران بتوانند به او بدهند ندارد کم کاری چاکرای قلب فرد را بسیار آسیب پذیر وابسته به عشق و علاقه دیگران میکند وقتی احساس میکند که طرد شده است عمیقا آزرده و افسرده و غمگین میشود و در لاک خود فرو میرود . او دوست دارد عشق بورزد ، اما ترس از طرد شدن باعث میشود که نتواند راه درستی برای این کار پیدا کند و این باعث تحکیم نقاط ضعف و ناتوانی او میشود برای جبران فقدان عشق به شدت دوستانه و مهربان رفتار میکند و با تمام افراد یکسان و سرد رفتار میکند ، بدون اینکه با هیچ قلب درگیر شود انسدادهای رایج در چاکرای قلب جرم اندیشی ، تعصب و تحجر ، لاپوشانی کردن ناشکیبایی و کوته فکری و تفکر سیاه سفید ( مثل خدا و شیطان آدمهای خوب و بد قدرتهای خوب و بد و …)

 • اگر اين چاکرا مسدود باشد فرد خودخواه مي گردد، فقط به فکر خود و سلامت خويش است و به ديگران هيچ اهميتي نمي دهد.
 • چاکرای قلبی بسته می تواند راه اندوه ، عصبانیت ، حسادت ، ترس از خیانت و نفرت نسبت به خود و دیگران باشد.
 • اگر این چاکرا در تعادل نباشد فرد از لحاظ فیزیکی دچار بیماری قلبی و تنفسی، فشار خون ، درد در کتف و شانه ها خواهد شد. همچنین فرد از لحاظ روحی بیان احساسات افراطی، افسردگی، غم و غصه خواهد داشت.

 

عملکرد نا هماهنگ

درست کار نکردن چاکرای قلب به شکلهای مختلف ممکن است خود را نشان دهد. برای مثال ممکن است دائماً بخوابید در خدمت دیگران باشید و سخاوتمندانه عمل کنید بدون اینکه حقیقتاً به سرچشمۀ عشق وصل باشید.در باطن ، شاید به آن آگاه و معترف نباشید. همیشه در ازای عشقی که می دهید انتظار سپاس و قدردانی دارید. و عمیقاً از اینکه از زحمتی که متحمل شده اید به خوبی سپاسگزاری نشده است عمیقاً دلسرد هستید. امکان دارد آنقدر احساس نیرومندی کنید که بخشی از نیروتان را ببخشید. هرچند که از پذیرش عشق دیگران عاجزید، و قادر نیستید خود را برای پذیرش این عشق باز بگذارید. مهر محبت و ملایمت شما را شرمنده می کند . شاید به خود بگویید نیازی به عشقی که دیگران می توانند به شما بدهند ندارید.در بُعد فیزیکی انگار سینه سپر کرده اید و با پوشش زرهی درونی در مقابل همۀ دردها و حمله ها به دفاع برخاسته اید.

 

کم کاری

کم کاری چاکرای قلب شما را بسیار آسیب پذیر ، و وابسته به عشق و علاقه دیگران می کند. وقتی احساس می کنید که طرد شده اید عمیقاً آزرده می شوید، بخصوص زمانی که دل و جرأت این را داشته اید که خود را باز کنید. وقتی چنین اتفاقی می افتد ، افسرده و غمگین میل دارید در لاک خود فرو روید. دوست دارید که عشق بورزید ، اما ترس از طرد شدن باعث می شود که نتوانید راه درستی را برای این کار پیدا کنید، و این طرز تلقی بارها باعث تحکیم نقاط ضعف و ناتوانی تان می شود.
شاید سعی کنید برای جبرای فقدان عشق به شدت دوستانه و مهربان رفتار کنید . برای انجام چنین کاری ، با تمام افراد نسبتاً یکسان و سرد رفتار می کنید، بدون اینکه حقیقتاً با هیچ یک از صمیم قلب درگیر شوید. هرگاه قلبتان فراخوانده شود ، سعی می کنید طفره بروید و خود را ببندید. به دلیل اینکه از صدمه های احتمالی وحشت دارید . اگر چاکرای قلب شما کاملاً بسته باشد ، علائم خود را با سردی ، بی تفاوتی و حتی سنگدلی نشان می دهد. برای احساس هر چیزی به طور کلی نیازمند محرک خارجی هستید. عدم تعادل دارید و افسرده می نمایید. به حال خود افساس می خورید ، وحشت زده هستید ، عذاب وجدان دارید و بی تفاوت می شوید.

کم کاری و یا خرابی چاکراى چهارم موجب داشتن قلبی ناسالم، پایین آمدن احساس شادى و به مرور زمان موجب اشکال در چاکراى دوم نیز می شود.

 

بیماریها

بیماریهای جسمی وابسته :

بیماری و مشکلات قلبی ، فشار خون ، تورم قفسه سینه ، سکته ، بیماریهای تنفسی ، آرتروز ، مشکلات و دردهای کتف و شانه و بالای کمر ، زخم سرطان دردهای عصبی ، آنفولانزا ، دردهای آنژینی ، بالا بودن کلسترول ، رگهای مسدود ، خنکی دستها و پاها ، خستگی مزمن بیماری کبد ، ایمنی کم در برابر بیماریها و پیری زودرس و …

بیماریهای روانی یا شخصیتی وابسته :

بی عاطفگی، رنجش و سوءظن، حس مالکیت، وابستگی و بی ارادگی، غم و اندوه، مالیخولیا و افسردگی، انفعال.

 

عملکرد نامتعادل :

• حسادت
• خجالت و شرمنده شدن از محبت دیگران
• بی تعهدی و لاقیدی
• منطقی بودن صرف اعمال بدون در نظر گرفتن احساسات
• غم و غصه و ناامیدی، طرد شدگی،
• عدم توانایی در محبت به خود
• از صمیم قلب نبودن احساسات و اعمال و به همین دلیل متوقع بودن
• نیاز به تایید و ستایش و تقدیر
• سرخوردگی در صورت تایید نشدن
• احساسات مملو از ستیز و شک و تردید و آشوب.

 

 

پرکاری چاکرا : باعث بیش اعتمادی ، در دل نکه داشتن ، تابع جمع بودن. اختیار دهنده ، مشکلات قلبی ، در عشق احساس مالکیت و طلبکاری می کنید و بداخلاق می شوید.

کم‌کاری چاکرا : باعث بی‌اعتمادی ، نفخ ، سردی روحی ، کم حرف ، نابخشنده ، بی عاطفه ، خودمحور ، خودخواه ، ضعف در سیستم ایمنی ، نبود عشق به خود ، نداشتن صلح درونی ، برونشیت ، غم حل نشده

 

 • اگر چاکرا قلب در جلو کم کار و در پشت پر کار باشد ، شخص به جای اینکه عشق بورزد انرژی بیشتری را از قلب عبور میدهد.
  این کمبود را با اراده خود جبران میکند(منظور از چاکرا پشتی) و از بخش پسین انرژی بیشتری جاری میکند و شعارش این است (من بدنبال منافع خود میباشم) این شخص به جای بهره گیری از قدرت درون به دیگران اعمال قدرت میکند و به جای احساس برابری با اطرافیان و عزیزانش خود را صاحب اختیار انها میداند. اگر بر خلاف آن چاکرا در قسمت جلو فعال تر باشد ، فرد با ديگران شديداً ارتباط برقرار مي کند ولي پايبند به ارتباط خود نيست.

 

پاکسازی و فعال کردن چاکرای چهارم

چاکرای قلب ما محل عشق بی قید و شرط است. این چاکرا است که دقیقا در وسط هفت چاکرای اصلی قرار دارد. مرکز وجود ماست و وقتی این مرکز بتواند آزادانه جاری و فعال شود، ما به عشق خود و به روح خود متصل می شویم. سپس می توان با قلب کیهانی ارتباط برقرار کرد. جایی که روح ما به دانش و خردی که از خانه کهکشانی خود با خود آورده‌ایم متصل است.

اگر چاکرای چهارم یعنی چاکرای قلب در شما فعالیت متعادلی ندارد هر شب چند لحظه قبل از خواب مصوت ” آه ” را با نت فا تکرار کنید.
از نظر رایحه درمانی عطر گل محمدی امواج شفا بخش آزرده دلی را در خود دارد . حتی المقدور گلدانی از این گل تهیه کرده و در زمانهای دلتنگی با نفس عمیق عطر آن را وارد ریه های خود کنید تا اثر معجزه آسای آن را به سرعت دریافت کنید . پیاده روی آرام در فضای سبز چاکرای قلب را هماهنگ میکند هر دانه شکوفه حامل پیامی از عشق و شعف پاک است به این شکوفه ها مخصوصا به گلهای صورتی رنگ نگاه کنید تا چاکرای قلب شما سالم بماند آسمان صورتی با ابرهای لطیف به قلب شما روشنایی می بخشد موسیقی کلاسیک و آهنگهای عرفانی اثر پاک کننده بر این چاکرا دارد.

در پاکسازی چاکراها ، از قلمرو فرشتگان برای درمان این ترس ها و نگرانی ها بهره می بریم.

 

لذت بردن از طبیعت

پیاده روی آرام در فضای سبز، کل وجودتان را از راه چاکرای قلب هماهنگ می کند . هر دانه شکوفه حامل پیامی از عشق و شعف پاک است، بگذارید تا این چنین شکفتن در قلب شما نیز اتفاق بیافتد. به خصوص گلهای صورتی رنگ در حیات بخشیدن و سلامتی انرژیهای چاکرای چهارم مؤثر است.
آسمان صورتی رنگ با ابرهای لطیف به قلبمان روشنی می دهد بگذارید تا زیبایی و لطافت رنگهای این تابلوی نقاشی در آسمان ، شما را در برگیرد و با خود ببرد.

 

موسیقی درمانی

موزیک : هر نوع موسیقی کلاسیک ، مدرن و یا موسیقی های مذهبی شرق و یا قدیمی غربی که اثر تهذیب کننده داشته باشد و قلب تان را با رقص زندگی یکی کند برای چاکرای قلب مؤثر است. نیروی عشق را بیدار می کند و اثر حیات بخش و هماهنگ کننده دارد. رقصهای مقدس و یا مراقبه ای که هماهنگی و شعف خلقت در حرکات آن نشان داده می شود، نیز بسیار مناسب است.
نت موسیقی مختص چاکرای قلب «فا» میباشد و نشانۀ آگاهی قلب است.

 

رنگ درمانی

رنگ سبز جنگلها و مراتع ایجاد هماهنگی و همدردی می کند و ما را پذیرای سازش می سازد. احساس یگانگی می کنیم و آرامش و صلح درونی را تجربه خواهیم کرد. به علاوه رنگ سبز به بدن ، ذهن و روح حیات تازه ای می بخشد و انرژی تازه می دهد.
صورتی: امواج ملایم و لطیف رنگ صورتی گرفتگی قلب را باز می کند. احساس عشق و مهربانی را بیدار کرده و شادی کودکانه به بار می آورد. همچنین این امواج قدرت خلاقیت را تحریک می کند.

 

جواهر درمانی

کوارتز قرمز : نور صورتی رنگ و ملایم کوارتز قرمز ، ملاطفت، مهربانی و عشق و امید به همراه می آورد. جان تان را امواج عشق در بر می گیرد که مرحمی است بر زخمهای قلب تان که در اثر سختیها و بی توجهی ها ایجاد شده، و روح تان را برای عشق ورزیدن و پذیرفتن عشق باز می کند.
کوارتز قرمز می آموزد تا خود را باور کنید و دوست بدارید. و قلب تان را بر روی تمام مظاهر عشق و عاطفۀ درونتان ،دیگران و تمام هستی باز می کند. شما را پذیرای زیباییهای مو سیقی ، شعر ، نقاشی و تمام هنرنا می کند و به قدرت خلاقیت احساس و قدرت تجسم تان جان می بخشد.

تورمالین : تورمالین قرمز مایل به صورتی شما را از احساسات کوته بینانه آزاد می کند و دل را باز میکند . شما را زا شعف ناشی از عشق آگاه می سازد و با ظهور بُعد مونث عشق الهی مرتبط می کند ، آنچنان که در زیبایی خلقت در سروری خالص، و در رقص یا بازی روحانی متجلی است. بدین سان مظاهر مختلف عشق الهی و دنیایی را با یکدیگر تلفیق می سازد.
تورمالین صورتی که کناره سبز دارد و اغلب در اشکال برش شده در دسترس است، ارزش خاصی دارد. چون کیفیت نشاط آور تورمالین قرمز مایل به صورتی با امواج شفابخشی و هماهنگ کنندۀ رنگ سبز یکی می شود.

کان زایت : کان زایت صورتی ملایم ، عشق متعال را با رنگ بنفش چاکرای تاج که حامی وحدت با الوهیت است تلفیق می کند.کان زایت ، چاکرای قلب تان را بر روی عشق الهی باز می کند و کمک می کند تا قلب تان به سوی از خودگذشتگی و کمال رشد کند. شما را وتدار به درستکاری می کند و هرگاه از این راه منحرف شوید دوباره هدایت تان می کند.

زمرد : زمرد سنگی است که تمام عشقها را در بر می گیرد. به خاطر نیروبخشی اش و عمیق تر کردن عشق در تمام سطوح. در عین حال که صلح و آرامش و هماهنگی درونی می دهد، با انرژی های طبیعت نیز شما را همنوا می سازد. علاوه بر اینها شما را دعوت به مبارزه می کند تا با درخشش آن برابر شوید. زمرد انرژی های سلامتی را از کیهان به زمین می کشاند. حیات تازه و جوانی دوباره می بخشد ، شادابی و آرامش می دهد.

یشم : نور سبز و ملایم یشم، هماهنگی، خرد قلب، تواضع و انصاف به ارمغان می آورد . یشم قلب مان را ریلکس و ما را آرام می کند. اجازه می دهد تا زیبایی کل طبیعت را تجربه کنیم و بدین ترتیب حس قدردانی و عشق ما را نسبت به خلقت افزایش می دهد. اگر بی قرار هستید، یشم به شما آرامش می بخشد، و کمک می کند تا خوابی آرام و رؤیاهایی لذت بخش داشته باشید.

 

رایحه درمانی

عطر گل سرخ: هیچ رایحه ای این چنین اثر هماهنگ کننده در نشاط ما ، همچون عطر گل سرخ ندارد. امواج عاشقانه و ملایم آن به قلب آرامش می بخشد و شفا بخش آزرده دلی است . قدرت درک مان را بیدار می کند تا عشق، زیبایی و هارمونی را در کل هستی درک کنیم. سروری عمیق و میل به از خود گذشتگی در قلب ایجاد می کند. عطر یا روغن گل سرخ لذات حسی را تحریک و تصفیه می کند، و همزمان کمک می کند تا آنها را به عشق متعالی تبدیل کنیم.

 

 یوگا

باکتی یوگا : باکتی یوگا راهی است برای شناخت الوهیت از راه خدمت عابدان و عشق به خدا. به احساسات عابدان عمق و شدت می بخشد وبه سوی خداوند هدایت شان می کند. همه چیز را به« او» نسبت می دهند و «او» را در همه چیز می بینند و عشق شان را برای « او » شکوفا می کنند.

 

مراقبه برای پاکسازی چاکرای چهارم

1- آگاهی و حواس خود را به سمت چاکرای چهارم ببرید .

2- رنگ سبز یا صورتی یا طلایی یا هر سه باهم را تصور کنید.

3- که از تاج سر وارد سر شما میشود و در جایگاه چاکرا (جناق سینه) قرار میگیرد. این رنگ کل چاکرای چهارم را در برمیگیرد .

4- هفت بار تنفس کنید.

5- با هر دم رنگ وارد چاکرا میشود و با هر بازدم آلودگی ها خارج میشود .

6- و همزمان با تنفس مانترای یام را هفت بار تکرار کنید .

 

تغذیه چاکرای چهارم :

اسفناج . کلم .فلفل سبز . کاهو . سیب سبز . گوجه سبز . نخود سبز . عدس سبز . لوبیا سبز . کیوی . خیار . و اغلب میوه ها و سبزی های سبز که نه واکنش اسیدی دارن نه آلکاسین.

 

متعادل کردن چاکرای قلب

چاکراي قلب مسئول ایجاد عشق و صمیمیت دربین افراد هست و چنانچه بتونید اون رو متعادل کنید به راحتی میتونید به جهان و پدیده هاي اون و از همه مهمتر خودتون عشق بورزید ولی در صورتی که دچار مشکل شده باشه معمولا در ابراز عشق و ایجاد رابطه دلسوزانه با افراد دچار مشکل میشوید.
چاکرای قلب اگر متعادل باشد ، به تمامی خواسته های خود دست می یابید. هر چه قدرت چاکرای قلب بالا تر باشد و هماهنگ و متعادل باشد ما بهتر و بیشتر می توانیم عشق بورزیم و این عشق و محبت را به سمت دیگران نیز بفرستیم و انسانهای خوب و عالی را جذب خود کنیم.

یکی از خصوصیات بارز و مهمی که چاکرای چهارم دارد این است که وقتی مطهر و پاکسازی شده باشد شما می توانید جذبی عالی در برقراری روابط عاشقانه خود داشته باشید و همیشه در صلح و آرامش زندگی کنید و زندگی رویایی را تجربه کنید.

ایجاد ارتباط سالم و سرشار از عشق و مهربانی، ایجاد هماهنگی بین ارتباطات عاطفی و اجتماعی، یا شاید ترس از دست دادن و عدم ایجاد عشق و علاقه همگی بستگی به کارکرد چاکرای قلب دارد.

اما چرا میگم باید متعادل باشه و نمیگم فعال باشه؟ چون تنها بحث بسته بودن یا فعالیت کم یک چاکرا مشکل ساز نیست بلکه فعالیت بیش از حد اون هم میتونه شخص رو از مسیر زندگی عادي خارج کنه. براي مثال اگر شخص بیش از حد چاکراي قلب خودش رو فعال کنه در این صورت فردي خواهد شد که ممکنه تنها دهنده عشق زیاد و خواهان رابطه اجباري با افراد بشه اون هم بدون اینکه محبت یا نتیجه مثبتی دریافت کنه. بنابراین داشتن تعادل در زمینه فعال کردن چاکراها مثل هر چیز دیگه اي ضروري هست.

 

روش های متعادل کردن چاکرای قلب

این چاکرا به عشق ورزیدن و محبوب شدن و ارتباط برقرار کردن مربوط می شود.

1 سعی کنید احساسات سرکوب شده تان را بروز دهید.
2 خودتان و دیگران را ببخشید.
3 اگر ارتباطی به نفع شما نیست آن را تمام کنید. سعی کنید بر خودتان مسلط شده و با خودتان دوست و رفیق باشید.

 

فعالیتهای سودمند برای تعادل چاکرای قلب

شرکت در کارهای خیریه، تماشای فیلمهای عاشقانه، خواندن یا سرودن اشعار، مطالعه کتابهای الهام بخش، مطالعه کتب مقدس.

 

 

عملکرد متعادل :

• میل با دیگران سهیم شدن و بخشش
• برقراری ارتباطی عمیق با کسانیکه دوستشان داریم
• حس امید و آرزو و شادکامی
• ترحم و دلسوزی
• تعادل بین چاکراهای تحتانی(جسمی) و فوقانی(روحی)
• عبادت وپرستش
• فداکاری
• جلب اعتماد و بی توقعی
• درک زندگی در همان شکل اصلی خود و اعتماد به عشق الهی
• درک وحدت در کل جهان
• میل به فعالیت اجتماعی

 

عملکرد هماهنگ

چاکرای قلبی که کاملاً باز شده و هماهنگ با دیگر چاکراها کار کند شما را به کانال عشق الهی تبدیل می کند . انرژی های فلب شما می تواند دنیا را برایتان تغییر دهد، متحد کند و وفق دهد و حتی اشخاص اطرافتان را شفا بخشد. گرمای طبیعی ، صمیمیت و شادی پخش می کنید. این قلب اطرافیان تان را باز می کند، اطمینان و شادی و سرور بوجود می آورد. حس همدردی و میل به کمک کردن به طور طبیعی به سراغتان می آید.
احساس تان عاری از آزار درونی ، تضاد ، تردید و عدم اطمینان است. به خاطر نفس دوست داشتن ، حسِ شور و شوق بخشیدن دارید بدون اینکه انتظار چیزی داشته باشید. احساس ایمنی و راحتی با تمام خلقت دارید. هر کاری را از صمیم قلب انجام می دهید.
عشقی که در درون قلب شماست از بازی کیهانی جدا شدن و دوباره وصل شدن که در تمام تجلیات زندگی وجود دارد آگاهتان می سازد، محفوظ در این عشق و سرشار از عشق الهی و هماهنگ هستید. تجربۀ شخصی به شما یاد داده است که این آرزوی وحدت مجدد با خداوند ریشه در جدا شدن از مظهر خدا گونۀ حیات دارد و اندوه نتیجۀ این جدایی است.
از راه این خرد قلب وقایع دنیایی و شخصی را در نور تازه ای می بینید. عشقی که در قلب شماست از تمام کارهایی که در جهت عشق به خداوند و رشد و موفقیت مخلوقات اوست حمایت می کند. همۀ موجودات را درک می کنید، چه ذی شعور باشند چه نباشند ، در قلب شما زندگی می کنند. دیگر به زندگی از فاصلۀ دور نگاه نمی اندازید و فکر نمی کنید که دیگران با شما کاری ندارند و آنها را همچون بخشی از زندگی خود تان می بینید.
احساس سرزنده بودن به شدت درون تان رشد می کند و شروع می کنید تا درک کنید زندگی در خالص ترین و اصیل ترین فرم خود حقیقتاً چیست « مظهر لایزال عشق و برکت الهی».

همه انسانها داراى محورى هستند بعضى خود محورند ، بعضى غرور محورند، بعضى پول محورند، بعضى جسم محورند…
اما قرار است ما روح محور باشيم حفظ ارامش براى تعالى بنيادي ترين اصل است وبراى رسيدن به ان بايد روح محورى را تجربه كنيم. خداوند انسان را در جسم آفريد تا در زندگى عشق و مهربانى را تجربه ، تمرين ،و با آن به آرامش برسد واين عشق ومهربانى را كه در رابطه با خانواده ياد گرفته را با جهان نيز تجربه كند براى داشتن آن بايد بى آزارى را تمرين كند. يعنى صدمه و آزار نرساندن به ديگران با كلام وعمل و ذهن وروان ورفتار. براى رسيدن به شفقت يك راه وجود دارد ببخشيم.

برچسب :

کل بازدید 66|بازدید امروز 2
سرفصل ها